NAPOTKI ZA PISANJE DOMAČIH NALOG za učence
- REDNO ZAPISUJ V BELEŽKO
V beležko ali zvezek si vsak dan sproti označi domačo nalogo in bližajoče se kontrolne naloge. V beležko vpiši tudi ˝ni naloge˝.
- IZBERI STALNO MESTO
Domačo nalogo delaj vedno na istem mestu; možgani se bodo navadili na to in pričakovali, da jo boš delal prav tam.
- IZBERI STALNO URO
Nalogo delaj vedno ob istem času. Tudi tako ˝treniraš možgane˝! Učenci od prvega do tretjega razreda si za nalogo določite vsaj pol ure, učenci višjih razredov pa do ure in pol. V osmem in devetem razredu boste potrebovali do dve uri. Svojo pridnost nagradi z enim prostim dnem v tednu. Tega se potem drži.
- DRŽI SE VZORCA
Nimaš naloge? Na istem mestu in ob istem času ponovi prejšnjo snov. Še vedno “treniraš možgane”.
- NE DOVOLI MOTENJ
Kadar delaš nalogo, te ne sme nič zmotiti. Nobenega telefona, nobene televizije, nobenih domačih opravil ne sme biti – ničesar. Vsi morajo vedeti, da je to tvoj delovni čas.
- DELANJE DOMAČIH NALOG JE KOT SLUŽBA
To pravzaprav je tvoja služba. Opravljaj jo resno in več kot obrestovalo se ti bo.
- PRIPRAVI SE
Nekaj minut pred določenim časom pripravi vse potrebščine, pojdi na stranišče, natoči si kozarec pijače … Skratka, pripravi se za delo. Ne počni tega v času, ki si ga določil za domače učenje.
- ZAPIŠI SI NEJASNOSTI
Kadar delaš domačo nalogo in se učiš, lahko trčiš tudi ob pojme in stvari, ki jih ne razumeš. Zapiši si jih (ne zanašaj se na spomin) in naslednji dan prosi učitelja za razlago.
- TO JE TVOJ IZZIV
Domače učenje vzemi kot tekmovanje, na katero te je izzval učitelj. Če nalogo opraviš hitro in pravilno, se lahko razglasiš za zmagovalca.
- POSKRBI ZA NAGRADO
Ko si uspešno naredil nalogo, si privošči majhno nagrado, kakšen priboljšek ali telefonski pogovor s prijatelji.
Katy Paterson, Kako lahko poučujem: namigi za začetnike in izkušene učitelje; [prevod Tatjana Velušček]; Ljubljana: Rokus, 2003 (str.128)